Blog,  Genel,  Haberler

Temeli Olmayanlar YKS’ye Nasıl Çalışmalı?

YGS ve LYS kaldırılarak yerine getirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 2018 yılı ile birlikte uygulanmaya başlandı. Sınavdaki sorular, ÖSYM’nin sınava dair açıkladığı tek kaynak olan örnek sorulara benzer nitelikteydi. İlk defa yapılacağından dolayı herkesin kafasında soru işaretleri vardı. Sınav sorularından memnun olanlar da, olmayanlar da vardı tabi ki gelin biraz bakalım;

Asıl konumuza gelecek olursak,

Temeli Olmayanlar YKS’ye Nasıl Çalışmalı?

İLK ADIM!
Sınava girecek öğrenciler için ilk iş bu sınavı bu sene kazanacağım! demek olmalıdır. Tabii ki bu söylediğinize önce kendiniz inanmalısınız. Siz kendinize inanmazsanız başkası size niye inansın? O yüzden ilk iş olarak kendinize inanın!

TEMELİM YOK…
Sınava hazırlanan birçok öğrencinin asıl sorunu temelinin olmadığını düşünüyor olmasıdır. Aslında bu seviyeye gelen her öğrencinin belirli bir düzeyde temeli vardır. En önemli nokta kendinizi geliştirmek ve eksiklerinizi tamamlamaktır.Temelinizin olmadığını düşünmek yerine hangi konularda, derslerde ya da hangi noktalarda eksiklerinizin olduğunu belirlemek işinizi kolaylaştırır.

NEREDEN BAŞLAMALIYIM…
Temeliniz olmadığını düşünüyorsanız aslında aklınızdaki en önemli soru ”Nereden başlamalıyım?” olmuştur. Nereden ve nasıl olursa olsun en kısa sürede başlamalısınız! Bunun için size ilk tavsiye edeceğimiz Çaylaklar için Sıfırdan Matematik ve Geometri kitaplarımız! Ne kadar kısa zamanda başlarsanız daha fazla başarıya ulaşacaksınız. Ama dikkat etmeniz gereken soru sayılarına göre ders çalışmaya ayıracağınız saati iyi ayarlamak!

  • Hangi ders olursa olsun temelinizin olmadığını düşünüyorsanız mutlaka sıfırdan başlamalısınız. Bunu özellikle de sayısal derslerde uygulamanız gerekmektedir. Konu çalışmaya baştan sona doğru gitmelisiniz. Çünkü sayısal derslerde ilk konuları anlamadığınız sürece diğer konularda başarı yakalamanızın çok zor.
  • Birden fazla kaynak edinmenizde fayda var. Bir konuyu en az iki kaynaktan çalışarak o konuda daha detaylı bilgi edinebilir, farklı kaynaklardan çalışma sayesinde birinde olmayan bilgiyi diğer kaynaktan sağlamış olabilirsiniz.
  • Konu çalıştıktan sonra mutlaka soru çözün. Bu yöntem sayesinde öğrendiklerinizi test edecek, bilgilerinizin kalıcılığını artırmış olacaksınız.
  • Haftada en az iki deneme çözmenizi tavsiye ederiz. Bu sayede çalıştığınız konulardaki eksiklerinizi görmüş olacaksınız.

UNUTMAYIN!

Sizi en iyi tanıyan yine sizsiniz. Bu nedenle kendinize uygun bir çalışma programı hazırlamalısınız. Yarın başlarım değil, hemen bu günden başlayarak geçen zamanı iyi değerlendirmelisiniz. Ayrıca sınav sürecine kadar çalışamadığınız günlerde de kendinizi suçlu hissetmeden kaldığınız yerden devam etmelisiniz. Bir gün çalışamadıysanız diğer gün 2 saat fazla çalışarak eksiklerinizi bu şekilde tamamlamaya çalışın.

Sınava girecek tüm arkadaşlarımıza başarılar dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir