Haberler

ÖSYM 2018 YKS Tercihleri İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular Kılavuzunu Yayımladı!

7 Ağustos 2018 tarihinde başlayacak 2018-YKS tercih işlemlerine ilişkin hazırlanan “Sıkça Sorulan Sorular”, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinde yayımlandı.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre adayların tercih ve yerleştirme süreciyle ilgili merak ettiği soruları ve cevaplarını yayınladı. Merkezden yapılan açıklamada, sıkça sorulan sorular adaylardan gelen talepler doğrultusunda güncellenecek. Adayların güncel bilgileri takip etmeleri ve ÖSYM Çağrı Merkezi’nden (444 67 96 – 444 ÖSYM) bilgi edinmeleri öneriliyor. Sıkça sorulan sorulara verilen cevaplar özet olarak hazırlandı. Ayrıntılı bilgi YKS sınav/tercih kılavuzunda bulunuyor. Adayların kılavuzları dikkatlice incelemeleri gerekiyor.

1- Tercihler ne zaman yapılacak?
Tercihler, 7-14 Ağustos 2018 tarihleri arasında yapılacak.

2- YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu nasıl edinebilirim?
Adaylar, 2018-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’na tercih süresi içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden erişebilirler. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacak.

3- Kılavuz nasıl hazırlandı?
Kılavuz, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kararları ve üniversitelerin talepleri doğrultusunda hazırlandı. Kılavuzun yayımlanması ve uygulanması, Yükseköğretim Genel Kurulu’nun 31Mayıs 2018 tarihli kararı ile kabul edildi.

4- Yükseköğretim programlarının kontenjanları ve koşulları nelerdir?
Yükseköğretim programlarıyla bu programların kontenjan ve giriş koşulları Tablo-3 ve Tablo- 4’te verildi. Tablo 3’te iki yıllık önlisans programları, Tablo 4’te ise dört veya daha fazla yıllık lisans programları gösteriliyor.

5- Tercihlerimi sisteme nasıl kaydedeceğim?
T.C. Kimlik Numaranız ve aday şifrenizle tercih süresi içinde ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak tercihinizi sisteme kaydedebilirsiniz. Sadece elektronik ortamda yapılan tercihler geçerli.

6- Tercihlerimi sisteme kaydettim, değiştirebilir miyim?
Tercih bildirim işleminizi tamamlayıp kaydettikten sonra “Tercih Süresi” içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinizde değişiklik yapabilirsiniz. Tercih süresi bitene kadar, sisteme işlenen tercihlerde değişiklik yapılabilir. Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar bu işlemi aynı elektronik ortamda yapacaklar.

7- Tercih süresi tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik yapılabilir mi?
Hayır, yapılamaz.

8- Tercihlerimi postayla gönderebilir miyim?
Hayır. Sadece ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak sisteme kaydedilerek yapılan tercihler geçerli olacak. Bunun dışında tercih bildiriminde bulunulamaz.

9- TYT puanım 150’nin altında. Tercih yapabilir miyim?
Hayır. TYT puanı 150’nin altında olanlar tercih yapamaz.

10- TYT puanım 150’nin üstünde ama AYT puanlarım 180’nin altında, hangi programları tercih edebilirim?
Tablo-3’te yer alan önlisans programlarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca, Tablo-5’te yer alan özel yetenek sınavıyla öğrenci alan lisans programları için ilgili yükseköğretim kurumuna başvurabilirsiniz.

11- AYT puanlarım 180’nin üzerinde, hangi programları tercih edebilirim?
Tablo-3’te yer alan önlisans programlarını ve Tablo-4’te yer alan lisans programlarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca, Tablo-5’te yer alan özel yetenek sınavıyla öğrenci alan lisans programları için ilgili yükseköğretim kurumuna başvurabilirsiniz.

12- TYT puanım 150’nin altında, özel yetenek sınavlarına başvurabilir miyim?
Hayır. Özel yetenek sınavı gerektiren programlara başvurabilmek için 2018-TYT puanınızın en az 150 olması gerekiyor.

13- Tercihlerimi istediğim sırada yapabilir miyim?
Evet. İstek sıranıza göre tercih yapabilirsiniz. Bu sıralama tamamen sizin seçiminize bağlı.

14- Kaç tercih yapabilirim?
En fazla 24 tercih yapabilirsiniz.

15- Tercih alanlarının tamamını doldurmak zorunlu mu?
Hayır. Tercih alanlarının tamamını doldurmak zorunda değilsiniz.

16- Merkezi yerleştirme için tercih yaptım ama özel yetenek sınavlarına da katılabilir miyim?
Evet. Merkezi yerleştirme için tercih yapanlar, özel yetenek sınavıyla öğrenci alan programlar için ayrıca ilgili üniversitelere de başvuru yapabilirler.

17- Programların yanındaki koşul numaraları ne anlama geliyor, dikkate almalı mıyım?
Öğrenim görmek istediğiniz yükseköğretim programlarını belirlerken bu programlar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Bu nedenle, programların yanında yer alan koşulları numaralarına göre “Tablo 3 ve Tablo 4’te Yer Alan Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları” kısmından mutlaka inceleyin. Koşullarını karşılamadığınız programlara tercihlerinizde yer vermeyin.

18- Önlisans programlarını tercih edebilmek için kaç puan almam gerekir?
TYT puanınızın en az 150 olması gerekir.

19- Hukuk, mimarlık, mühendislik, tıp, öğretmenlik programlarına başvurabilmek için en düşük başarı sırası nedir?
Bu programları tercih edebilmek için gereken en düşük başarı sırasına ilişkin ayrıntılı bilgi, programların koşullarında belirtiliyor. Koşulları dikkatlice inceleyin.

20- Bu yıl bir programa yerleşirsem seneye puanım kesilir mi?
Evet. 2018-YKS sonucuyla bir yükseköğretim programına merkezî yerleştirmeyle yerleşen (Ek Yerleştirme dâhil) veya özel yetenek sınavıyla bir yükseköğretim programına kayıt olan adayların, 2019-YKS’ye girdikleri takdirde, Ortaöğretim Başarı Puanlarının (OBP) çarpılacağı katsayı/katsayılar yarıya düşürülür.

21- Meslek lisesi mezunuyum. Hangi programlara ek puanla yerleşebilirim?
Meslek lisesi mezunlarının ek puanlarıyla yerleştirileceği yükseköğretim programları Tablo-6’da veriliyor. Tablo-6’yı dikkatlice inceleyin.

22- Bir programa yerleşirsem ek yerleştirmeden yararlanabilir miyim?
Hayır. Merkezi yerleştirmeyle bir programa yerleşenlere ek yerleştirmede tercih hakkı verilmez.

23- Özel yetenek sınavıyla kayıt hakkı kazandım, ek yerleştirmeden yararlanabilir miyim?
Evet. Özel yetenek sınavıyla kayıt hakkı kazananlar ek yerleştirmede tercih yapabilir.

24- Özel yetenek sınavlarıyla ÖSYM’nin ilgisi var mı?
Hayır. Özel yetenek gerektiren programların sınavlarıyla seçme ve yerleştirme işlemleri, yükseköğretim kurumlarınca yapılıyor. Özel yetenek gerektiren programlara başvurular doğrudan programın bağlı bulunduğu yükseköğretim kurumuna yapılıyor. Sınav ve değerlendirme işlemleri ilgili yükseköğretim kurumu tarafından yürütülüyor.

25- Özel yetenek sınavıyla girilen programlar hangileri?
Özel yetenek sınavı gerektiren programları, Kılavuzda Tablo-5’te bulabilirsiniz.

26- Merkezî yerleştirmeyle bir yükseköğretim programına yerleştim. Özel yetenek sınavlarına da başvurabilir miyim?
Evet. Merkezi yerleştirmeyle bir yükseköğretim programına yerleşenler de isterlerse özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilirler.

27- Engelliyim. TYT puanım 150’nin altında. Özel yetenek sınavlarına başvurabilir miyim?
Engelli adaylardan (bedensel engelli, görme engelli, işitme engelli, MR (mental retardasyon) ile “yaygın gelişimsel bozukluklar” (otizm spektrum bozuklukları (OSB), Asperger sendromu, RETT sendromu, dezintegratif bozukluklar, sınıflanamayan grupta yer alan yaygın gelişimsel bozukluklar) TYT puanı 100 ve üzerinde olanlar, durumlarını “engelli sağlık kurulu raporu” ile belgelemeleri kaydıyla, özel yetenek sınavlarına kabul edilir. Kılavuzda Özel Yetenek Gerektiren Yükseköğretim Programlarına Öğrenci Alımı Nasıl Olacaktır? bölümünü inceleyin.

28- İşitme engelliyim. TYT puanım 150’nin altında. Merkezi yerleştirmede tercih yapabilir miyim?
TYT puanınız 120’nin üzerindeyse sadece Anadolu Üniversitesi Engelliler Entegre Yüksekokulu programlarını tercih edebilirsiniz. Programların koşullarını dikkatlice inceleyerek tercih yapın.

29- Merkezi yerleştirme ile yerleştim. Puanımın yeterli olduğu başka bir programa kayıt yaptırabilir miyim?
Hayır. Merkezi yerleştirme sisteminde bir adayın kayıt hakkı kazandığı programı değiştirmesi veya daha düşük puanla öğrenci alan başka bir programa kaydolması mümkün değil.

30- Merkezi yerleştirmede birden fazla yükseköğretim programına yerleştirme mümkün mü?
Hayır. Merkezi yerleştirmede bir aday, puanları ne denli yüksek olursa olsun yalnız bir programa yerleşebilir. Bu program, adayın yerleştirme puanlarıyla girebildiği en üst tercihidir.

31- Okul birincisiyim ayrı kontenjan var mı?
Evet. Kılavuzda okul birincisi kontenjanları da yer alıyor.

32- Okul birincileri kontenjanlara nasıl yerleştirilir?
Okul birincileri, genel kontenjan ve okul birincileri kontenjanı göz önünde tutularak merkezî yerleştirmeyle yerleştirme puanlarının elverdiği en üst tercihlerine yerleştirilir.

33- Genel lise mezunuyum. Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumları (M.T.O.K) kontenjanlarını tercih edebilir miyim?
Evet tercih edebilirsiniz ancak, M.T.O.K. kontenjanlarına mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının ilgili alan/dallarından mezun olan adaylar öncelikli olarak yerleştirilir. Bu kontenjanların boş kalması durumunda diğer ortaöğretim kurumlarının diğer alan/dallarından mezun olan adaylar da tercih ettikleri takdirde bu kontenjanlara yerleştirilir.

34- TÜBİTAK derecem var. Ek puan alabilir miyim?
Evet, kılavuzda belirtilen alanlarda TÜBİTAK dereceniz varsa ek puanlarınızla sadece ilgili programlara yerleştirmeniz yapılır.

35- Yerleştirme sonuçları nasıl duyurulacak?
Yerleştirme sonuçları internet aracılığıyla (https://sonuc.osym.gov.tr) adaylara duyurulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir