Blog

YKS’ye Çalışmaya Nereden Başlamalıyım?

 2018 YKS geride kaldı. Sıra 2019 tayfada. Bu yazımızda 2019 YKS‘ye hazırlanırken nereden başlayacağını bilmeyenler için ufak tavsiyelerimiz olacak.

Yaptığın şeyi durdur ve hemen başla. Tüm günü boşa harcayacağınız zaman kendinize “Bir saat içinde başlayacağım” diyebilmek çok kolay. Bu yüzden ciddi bir şekilde çalışmaya karar verdiysen, daha fazla ertelememelisin.Karar verdiğin an yaptığın şeyi durdur, çalışma materyallerinle sessiz bir yere git ve başla.Sadece bir tane daha video oyunu, sadece bir bölüm daha dizi ve benzeri. Bahanelerle kendini sabote etme. Ne kadar erken başlarsan, o kadar çabuk bitecek ve uzun vadede daha fazla boş zamanın olacak.Devam etmek başlamaktan daha kolaydır unutma. İlk direncini geçtikten sonra, çalışmaya devam etmenin çok daha kolay olduğunu göreceksin.

Not yazmaya başlamak için not al ve notlarının altını çiz. Not almak ve notlarının üstünde renkli kalemlerle çizimler yapmak bilgilerin hatırlanması için eğlenceli ve kolay bir yöntemdir, örneğin 1071’deki savaşı hatırlamak zorunda kalıyorsan, bunun hakkında bildiklerin yazıp önemli gördüğün kısımları renkli kalemlerle belirginleştirebilirsin.

Çalışmaya başladıktan sonraki ilk ya da iki dakika çok önemlidir, çünkü bu pencereden vazgeçmek çok kolay. Bunu önlemek için, çok  iyi notlar olmasa bile hemen not almaya başla.  Böylece bir süre sonra ilerleme kaydettiğini göreceksin.

Kendini motive et. Moral, çalışmanızın başarılı olup olmadığını belirlemede büyük rol oynayabilir. Seni ‘’Motive edecek’’ şeyleri çalışmana katabilirsin.”Aşağıda, seni motive edecek için birkaç önerimiz var 😉

  • Müzik dinle – bir spor etkinliğinden önce dinleyebileceğin türden şarkılar
  • Etrafında dolaş – Zıpla, Hopla, Dans Et ( Çalışmaya başlamadan önce )
  • İlham verici bir konuşma izle
  • Yerini sık sık değiştir – çevreden sıkılmana izin verme

 

Ödüller planla.  Sonunda istediğin bir şeyi alacağını bilerek, çalışmak daha kolaydır. Kendin için ödüller düzenleyerek motivasyonunu arttırabilirsin. Örneğin, tatlı yemeği çok seviyorsan kendine belirlediğin çalışma hedefini tamamladıktan sonra bir pastaneye ya da markete gidip kendini en sevdiğin tatlıyla ödüllendirebilirsin.

Çalışma planlarını hazırla.  Kendinize dikkat süren , sınava hazırlandığın alan , en iyi olduğun dersler ve en eksik olduğunuz konuları da dikkate alarak bir çalışma programı hazırla. Bu programa her koşulda uyum sağlamaya da dikkat et!

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir