Haberler

YKS BAŞVURULARINI KAÇIRANLAR NE YAPMALI?

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, 1 Mart-21 Mart tarihlerinde üniversite sınav başvurularını sona erdi. Bu tarihler arasında başvuru yapamayan kişiler için YKS geç başvuru tarihlerinin ne zaman başlayacağını kılavuzda yayımladı. Son başvuru tarihlerine dair bilinmesi gerekenler nelerdir?

SON BAŞVURULAR NE ZAMAN BAŞLIYOR?

21 Mart’a kadar başvuru yapamayanlar için sınav merkezi müracaat olarak son tarihleri verdi. Buna göre; başvurular tek bir gün içerisinde yapılacak. Başvurular 4 Nisan 2018 tarihinde (Çarşamba günü) alınmaya başlanacak, aynı gün sona erecek.

SON BAŞVURULARDA ÜCRETTE DEĞİŞİKLİK VAR MI?

Sınav merkezi, başvuru ücretlerinde değişikliğe gidiyor. TYT sınavı için 75 Türk Lirası, AYT sınavı için 75 Türk Lirası, Yabancı Dil Sınavı için 75 Türk Lirası alacak. TYT ve AYT sınavlara dair başvuru ücretleri toplam 150 Türk Lirası.

BİLİNMESİ GEREKENLER

1-21 Mart 2018 tarihleri arasında TYT’ye başvuran ancak, AYT ve/veya YDT’ye girmek istemediği için ilgili oturumlara ait seçenekleri işaretlemeyen adaylar, geç başvuru gününde (4 Nisan 2018 tarihi) bu oturumlara girmek için başvuru yapabilecekler ve geç başvuru sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayabileceklerdir.

DEĞİŞİKLİK YAPILAMAYACAK

1-21 Mart 2018 tarihleri arasında TYT dışındaki diğer girmek istediği oturumları (AYT ve/veya YDT) seçerek sınav ücretini yatıran adaylar, sistemde kayıtlı oturum bilgilerini geç başvuru gününde değiştiremeyeceklerdir.

ÜCRETLER NEREYE YATIRILACAK?

Sınav ücretleri, normal başvurularında olduğu gibi ‘bankalara’ yatırılmayacak. Ücretler ÖSYM’nin ÖDEME sayfasındaki sistemde yatırılacaktır.

BAŞVURU YAPILDI, SİSTEME KAYDEDİLDİ. ÜCRET ÖDENMEZ İSE

Üniversite sınavına girecek olan kişi, sistem üzerinden başvuru yapsa, da başvuru kabul edilse de ücret ödenmediği taktirde ‘Sınav giriş belgesi’ alamayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir