Haberler

YKS TEST AĞIRLIKLARI BELLİ OLDU

Yüksek Öğrenim Kurumu , Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) testlerin ağırlıklarını belli oldu .YKS ile ilgili “sıkça sorulan sorular” ile  ağırlık yüzdelerini açıklığa kavuşturdu. Açıklamalarda bulunan YÖK, sorulara ekleme de yaptı. Buna göre ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi olarak açıklanan YKS’de ikinci oturumun adı ise Alan Yeterlilik Testi (AYT) olmuş oldu.

Buna göre TYT’de Türkçe ve matematik yüzde 33; sosyal ve fen bilimlerinin ağırlığıysa yüzde 17 olarak belirlendi.

 

Puan

Türü

 

Türkçe

 

Sosyal Bilimler

 

Temel Matematik

 

Fen Bilimleri

 

TYT

 

             33

 

        17

 

       33

 

            17

 

ARAPÇA VE RUSÇA EKLENDİ
“Yabancı dil oturumunda hangi testlerin yer alacağına” dair soruda ise , “Bu sene bir ilk olarak İngilizce, Almanca, Fransızca testlerine ek olarak yabancı dil oturumunda Arapça ve Rusça testleri de yer alacaktır.” Cevabı verildi.

2017-2018 eğitim öğretim yılı verilerine göre, ortaöğretim sisteminde yabancı dil eğitimi verilen ilk beş dilin İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça ve Rusça olduğuna işaret edilerek, “Dolayısıyla Yükseköğretim Kurulu olarak bu beş dil, dil sınavı kapsamına alınmış bulunmaktadır.” değerlendirmesi yapıldı.
SÖZEL PUAN TÜRÜNÜN TYT VE AYT TESTLERİNDEKİ AĞIRLIKLARI
Sözel puan türü ile yerleşilebilen lisans programlarında daha önce açıklandığı üzere “soru sayısı ile ilişkili” olarak, TYT‘de Türkçe testinin ağırlığı %13, Sosyal Bilimler testinin ağırlığı %7, Temel Matematik testinin ağırlığı %13 ve Fen Bilimleri testinin ağırlığı %7 olmak üzere TYT’nin yerleştirme puanına katkısı % 40;

AYT‘de aynı şekilde soru sayıları ile ilişkili olarak Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 testinin ağırlığı %30, Sosyal Bilimler-2 testinin ağırlığı %30 olmak üzere AYT‘nin yerleştirme puanına katkısı %60’dır. Testlerin ayrıntılı olarak ağırlıkları tabloda gösterilmiştir.

LİSANS YERLEŞTİRME
Testlerin Ağırlıkları (%)
TYT AYT
Puan

Türü

Türkçe Sosyal

Bilimler

Temel

Matematik

Fen

Bilimleri

Türk Dili ve Edebiyatı- Sosyal Bilimler-1 Sosyal Bilimler-2
Türk Dili ve

Edebiyatı

Tarih-1 Coğ.-1 Tarih-2 Coğ.-2 Felsefe

Grubu

DİKAB
SÖZ 13 7 13 7 18 7 5 8 8 9 5

 

 

Eşit Ağırlık puan türü ile yerleşilebilen lisans programlarının, TYT’de ve AYT’de testlerin ağırlıkları ve katkısı ne olacaktır?

Eşit Ağırlık puan türü ile yerleşilebilen lisans programlarında daha önce açıklandığı üzere “soru sayısı ile ilişkili” olarak, TYT‘de Türkçe testinin ağırlığı %13, Sosyal Bilimler testinin ağırlığı %7, Temel Matematik testinin ağırlığı %13 ve Fen Bilimleri testinin ağırlığı %7 olmak üzere TYT‘nin yerleştirme puanına katkısı % 40;

AYT‘de ise aynı şekilde soru sayıları ile ilişkili olarak Matematik testinin ağırlığı %30, Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 testinin ağırlığı %30 olmak üzere AYT‘nin yerleştirme puanına katkısı %60’dır. Testlerin ayrıntılı olarak ağırlıkları tabloda gösterilmiştir.

LİSANS YERLEŞTİRME

Testlerin Ağırlıkları (%)

TYT AYT
Puan

Türü

Türkçe Sosyal

Bilimler

Temel

Matematik

Fen

Bilimleri

Matematik Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1
Matematik Türk Dili ve

Edebiyatı

Tarih-1 Coğrafya-1
EA 13 7 13 7 30 18 7 5

 

Dil puanı ile yerleşilebilen lisans programlarının, TYT’de ve AYT’de testlerin ağırlıkları ve katkısı ne olacaktır?

Dil puanı ile yerleşilebilen lisans programlarında daha önce açıklandığı üzere “soru sayısı ile ilişkili” olarak, TYT‘de Türkçe testinin ağırlığı %13, Sosyal Bilimler testinin ağırlığı %7, Temel Matematik testinin ağırlığı %13 ve Fen Bilimleri testinin ağırlığı %7 olmak üzere TYT‘nin yerleştirme puanına katkısı % 40;

Yabancı Dil oturumunda ise aynı şekilde soru sayıları ile ilişkili olarak Yabancı Dil testinin ağırlığı %60, Yabancı Dil testinin yerleştirme puanına katkısı %60’dır. Testlerin ayrıntılı olarak ağırlıkları tabloda gösterilmiştir.

 

LİSANS YERLEŞTİRME
Testlerin Ağırlıkları (%)
TYT Yabancı Dil
Puan

Türü

Türkçe Sosyal Bilimler Temel Matematik Fen Bilimleri Yabancı Dil
DİL 13 7 13 7 60

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir