Blog

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN TYT YKS ÇALIŞMA ÖNERİLERİ

Koca bir seneyi olduğu gibi koca bir dönemi de geride bırakmak üzereyiz. Bu sene sınava girecek olanlar değişen sistem ve belirsizlikler yüzünden kendini şanssız hissetmiş olabilirler. Bu sebepten dolayı kendinizi ders çalışmaya çok adapte edemeyip TYT- YKS’de iyi sonuçlar alamayacağınızı düşünüp belki de ders bile çalışmamış olabilirsiniz.

Fakat şunu unutmamalıyız sistemler değişse bile YKS’de sorulacak olan sorular yine geçmiş yıllardaki YGS ve LYS sorularından çok da farklı olmayacak.

Gelelim asıl konumuza… Başta da söylediğim gibi belki değişen sistem yüzünden belki kendimize güvensizliğimizden belki de nasıl çalışacağımızı bilmediğimizden ilk dönemimizi boş bir şekilde geçirmiş olabiliriz. Fakat önümüzde koskocaman bir dönem 6 ay gibi uzuun bir süre var. TYT – YKS ‘ de güzel bir puan alarak hedeflediğimiz bölümü, üniversiteyi kazanmak hayal değil. Belki size hayal gibi geliyor olabilir fakat hayalleri hayatlar yapmak bizim elimizde J

Tüm sınavlara olduğu gibi TYT- YKS‘ye de çalışırken öncelikle hedef belirlemeliyiz burada en önemli faktörler ise alanımız ve hangi puan türünden sınava gireceğimiz. Hedefimizi ve hangi puan türünden sınava gireceğimizi belirledikten sonra bazı ufak fakat etkili yöntemlerle hem çalışma disiplini edinebilir hem de kalan zamanını etkin bir biçimde değerlendirebiliriz.

1.Bir Çalışma Planı Yapın

Zaman değerlidir. . Zamanı verimli şekilde değerlendirmenin anahtarı ise etkili bir çalışma planı oluşturmaktır . Bu size organize olmayı ve zamanınızı en iyi şekilde kullanmayı öğretmenin yanı sıra, zihninizi de rahatlatır. Örneğin bu durum hiç hazırlanmadığınızı bilerek girdiğiniz bir deneme sınavında hissettiğiniz kötü duyguyu ortadan kaldıracak, TYT- YKS için özgüveninizi yerine getirecektir.

2.Düzenli Molalar Verin

Hiçbirimiz insanüstü değiliz, bu nedenle  kendinize biraz zaman ayırdığınızda  konsantrasyonuz da artacaktır.. Bu mola, on dakikalık bir yürüyüş, bir arkadaşınızla sohbet ya da sadece sıcak bir kahve olabilir. Unutmayın kısa molalar sadece odaklanmanızı geliştirmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda verimliliğinizi de arttırır.

3.Kendinizi Test Edin

Sınav ortamına girmeniz, öğrendiğiniz şeyleri tekrar etmeniz ve aklınızda kalması için önemlidir. önemli tarihleri, gerçekleri, isimleri, formülleri ve benzeri şeyleri hatırlamak zorunda kalmanın baskısına zihinsel olarak sizi TYT – YKS ‘ye daha iyi hazırlar.

4.Yeni Teknolojilere Açık Olun

Artık ders çalışmak, bir kâğıt bir kalemin ötesine geçmiş durumda. Eski çalışma metotları tabii ki hala önemli, fakat artık daha fazla seçenek var. Online eğitimler özellikle mobil uygulamalar aracılığıyla daha interaktif ve kullanıcı odaklı hale geldi. Eğer siz de klasik öğrenme metotlarından sıkıldıysanız Öğrencix online eğitim paketleri tam da size göre!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir