Genel

YENİ SINAV SİSTEMİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Hepimizin aklında bu sıralar tek bir soru var 2018 Üniversiteye giriş sınavı nasıl olacak ? Yeni sınav sistemi ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların cevapları ise bu yazımızda.

İki Aşamalı Sınav Sistemi Kaldırıldı

Bildiğiniz üzere Dört ay aralıkla iki aşamalı olarak yapılan Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavlarının (LYS) ayrımı kaldırıldı. Sınav bir hafta sonunda çok oturumlu olarak yapılacak.

Geçtiğimiz günlerde Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından yapılan açıklaya göre,yeni sınav sisteminde üniversiteye girişte sadeleştirme modeliyle, mart ayında yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve hazirandaki Lisans Yerleştirme Sınavları’nın (LYS) kaldırılarak, haziranda bir hafta sonu tek sınav uygulanmasının planlandığı belirtildi.

Sınav Sistemi Sadeleştirildi

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ise “Üniversite giriş sisteminin aksayan taraflarını gidererek sınav stresini azaltacak, karmaşıklıktan uzak, daha yalın ve sade bir sistemi amaçlıyoruz” dedi. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, üniversite giriş sisteminin aksayan taraflarını gidereceklerini belirterek,”Sınav stresini azaltacak, karmaşıklıktan uzak, daha yalın ve sade bir sistemi amaçlıyoruz” diye konuştu.

Puan Sistemi 18’den 4’e düşürülecek

Açıklanan yeni sınav sistemine göre artık LYS-YGS ayrımı kalkacak. Baraj puanı uygulaması devam edecek. Eskiden  YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 olmak üzere 6 puan türü ile LYS’lerdeki MF-1, MF-2, MF-3, MF-4, TM-1, TM-2, TM-3, TS-1, TS-2, DİL-1, DİL-2, DİL-3 18 tane olan puan türü 4’e düşürülecek. Bunlar sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil puanları olacak.

Yeni sınav sistemine göre üniversiteye giriş sınavları nasıl yapılacak?

Toplam 5 günde yapılan sınavlar artık sadece bir hafta sonunda yapılacak Türkçe ve Matematik, sınavın merkezinde olacak. Temel Türkçe ve Temel Matematiğin her puan türünde etkisi olacak.

Bu yeni sınav sistemine göre öğrenciler yine aynı şekilde hem YGS hem de LYS konularından sorumlu olacaklar. Sorular, önceden olduğu gibi Milli Eğitim müfredatından oluşacak.

Çalışma Sistemde Herhangi Bir Değişiklik Olmayacak

Öğrencilerin aklındaki en büyük soru ise çalışma sisteminde herhangi bir değişiklik olup olmayacağı. Bu konu hakkında iseYÖK Başkanı Yekta Saraç şunları söyledi:  “Ailelerimiz ve öğrencilerimiz, asla tedirgin olmasınlar. Öğrencilerimiz, çalışma şekillerini değiştirmesinler. Lise, ortaokul müfredatına sıkı sıkı sarılsınlar. Derslerine iyi çalışsınlar, iyileştireceğimiz ve yalınlaştıracağımız sistem öğrencilerimizin çalışma stillerini değiştirici nitelikte asla olmayacak.”

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir