Blog

Ders Çalışmaya Bir Türlü Başlayamıyor Musunuz?

Üniversiteye hazırlanmakla çok önemli bir başarı yolculuğuna çıktınız. Bu yıllarınız bundan sonraki adımlarınızın temeli olacak. Şimdilerde temeli ne denli sağlam atarsanız gelecek adımlarınız da o kadar güçlü olacak.

Her ağaç bir zamanlar fidan kimliğinde yaşıyordu. Atacağımız başarı temeli ilerideki ilişkilerinizi ve hayatta üstleneceğiniz rolleri şekillendirecek. Başarı yolunda önce çalışma gücüne ve heyecanına ihtiyacınız var. Bu yolda sizi yıldırıcı ve tembelliğe düşürücü tuzaklar olacaktır. Eğer siz de bu tuzaklardan birine düşmüş gibi hissediyor ve bir türlü çalışmaya adapte olamıyorsanız yazımız tam da size göre.

Çalışırken İstekli Olun!

Sönük duygularla ilgisiz ve isteksiz bir haldeyken etkili çalışamazsınız. Başarı bedel ister; alın teri, çırpınmak, yorulmak, direnmek gerektirir. Ufacık bir yorgunlukla hemen yılgınlığa mı düşüyorsunuz? Ne kadar arzularsanız o kadar enerjiyi ve emeği amacınız uğrunda feda etmeye istekli olursunuz.

Tek Odağınız Sınav Olsun

Yorulmalar ve yılgınlıklar şu anda size vazgeçmeyi düşündürmesin. Dinlenmek için eğlenin ve zorunlu görevlerinizi yapın Bunların dışında, ders çalışmaktan başka şeyleri bir yana bırakmalısınız.

Hayalen Çalışma

En kalıcı etki bırakan ve öğretici olan çalışma biçimi başka bedensel işlerle uğraşırken mesela spor yaparken, kalemsiz, deftersiz hayalen ders çalışmaktır. Hafızanızdaki bilgileri çağırır, hafızanızın huzurunda bir çalışma masası kurarsınız.

Müthiş etki bırakan aktif ve öğretici bir çalışma biçimidir bu.

Karamsarlığı Bırakın!

Bazı tutumlar arzularımızı çökertir. Bunlardan biri duygusuzluktur. Kanınıza adrenalin pompalanmazsa hisleriniz söner. Kendinizi uyuşmuş, ilgisiz ve isteksiz hissedersiniz. Böyle durumlarda fakir ülkelerde veya uzak gecekondularda aç susuz yaşayan genç arkadaşlarınızı düşünün. Şansınızı iyi değerlendirin.

Hayattaki Rolünüzü İyi Düşünün

Arzularınız iyice söndüğünde insanlık içindeki rolünüzü düşünün. Hayata tutunacaksınız. Kimseye yük olmayan, akıllı konuşan, çevresine yardım eden başarılı bir insan olacaksınız. Bu yüzden şimdi yapacağınız en iyi iş derslerinize kusursuz çalışmaktır.

Hayatta neyi başaracağınız; neyi,ne kadar ve nasıl istediğinize bağlıdır. Çalışmak istemeyen, öğrenmeyi başaramaz. Öğrenmeyi gönül ucuyla isterseniz el ucuyla çalışırsınız. Oysa bilgiler ruhunuza işlemeli, çalışırken istedikleriniz üç gündür aç bekleyen insanın iştahıyla zihninize yerleşebilmelidir.

 

 

 

 

Bir yorum

  • laf sözlük

    öğrencix her an her yerde derse ulaşabilme ve çalışabilme açısından faydalı bir girişime benziyor. örneğin rötar yapmış bir otobüsü beklemekten tutunda wc de geçen zamanları bile değerlendirmeye yardımcı olabilir. başarılar dileriz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir