Blog

Üniversite Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Sevgili arkadaşlar bildiğiniz gibi 2017 YGS-LYS Tercih Dönemi ‘nin bitmesine tam olarak 1 hafta kaldı. Hala aramızda tercih edeceği bölüm hakkında kararsızlık yaşayan, puana mı yoksa başarı sıralamasına göre mi tercih yapacağını bilemeyen birçok öğrenci var. Bu yazımızda nasıl sağlıklı tercih yapabiliriz bundan bahsedeceğiz.

1) Yetenek ve Becerilerine Göre İstediğin Bölümleri Belirle

Kişinin kendini tanıması, güçlü ve zayıf yönlerini belirlemesi ve kişilik özellikleri meslek seçiminde önemli detaylardan biridir. Öncelikle kendimizi ve yeteneklerimizi tanımalı ardından becerilerimiz ve karakter özelliklerimize uygun meslek seçimleri yapmalıyız. Unutmayalım seçtiğimiz meslek ömür boyu yapacağımız iş olacak. Zamanımızın çoğunu mesleğimizi icra ederek geçireceğiz bu yüzden sevdiğimiz ve başarılı olabileceğimiz kendimize uygun bölümleri tercih etmeliyiz.

 

2) Puana Göre mi Yoksa Başarı Sıralamasına Göre mi Tercih Yapmalıyım?

‘’Puana göre mi yoksa başarı sıralamasına göre mi tercih yapmalıyım? ‘’ Tercih döneminde belki de en çok kafa karışıklığı yaratan sorudur.Tercihler başarı sırasına göre yapılmalıdır.Örneğin Başarı sıralaması ilk 5 binde olan öğrenciler tercihlerine ilk bin-2 binden, 40 binde olan öğrenciler ise 20 binden başlayabilirler fakat başarı sıralamalarının genel olarak yüksek sıralamalarda (2 bin 3 bin gibi ) çok fazla oynama yapmadığını belirtmekte fayda var.Bu konuda önceki yıllardaki başarı sıralamalarını incelemek bize fikir verecek yardımcı olacaktır.

 

3) Başarı Sıralaması Yüksek Olan Tercihi Öne Yaz

Ölü tercih yapmamak için başarı sıralaması daha yüksek olan tercihimizi ön sıraya yazmalıyız. Örneğin 80bindeki bölümü yukarı 50bindeki bölümü aşağıya yazarsak bu ölü tercihtir. Çünkü 80bindeki tercihe yerleşemezsek 50bindekine hiç yerleşemeyiz.

 

 

4) 24 Tercihin Tamamını Doldurmalı mıyım?

İlk başta söylediğimiz gibi; seçtiğin meslek ömür boyu yapacağın iş olacak. Bu yüzden 24 tercihin tamamı da istediğin, yapmaktan zevk alacağın meslekleri içeren bölümler olacaksa doldurmada bir sakınca yok fakat sırf listeyi doldurmak için tercih yapılmamalıdır. Çoğu kişi nasılsa üst sıralardaki tercihlerinden birine yerleşeceğini düşünerek bu hataya düşüyor ve istemediği bir bölüme yerleşiyor. Bunun sonucunda ya o bölümü 4 veya 2 sene boyunca okuyarak hayatından çalıyor. Ya da yerleştiği bölüme gitmeyerek bir sonraki sene tercih puanının düşmesine sebep oluyor.

 

5) Tercih Ettiğin Üniversiteyi Çok İyi Araştır

Bir üniversiteyi tercih ederken o üniversitedeki Erasmus, yandal, çift anadal ,Akademik kadro gibi önemli seçenekler göz önünde bulunması aday için her zaman birer artıdır.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir