Haberler

2017 KPSS Sonuçları Ne Zaman Açıklanıyor ?

 

2017 KPSS sonuçları bugün açıklanacak. Yüzbinlerce Lisans Mezunu Memur adayı, 21 Mayıs’ta KPSS Lisans sınavında ter döktü. memur adaylarının beklediği 2017 KPSS sonuçları bugün açıklanacak. Adaylar KPSS sonuçlarına sonuc.ösym.gov.tr adresinden sorgulama yaparak ulaşabilecek.

KPSS 2017 A Grubu ve Öğretmenlik ,Genel Yetenek Genel Kültür , Eğitim Bilimleri sınavları ve KPSS Öğretmenlik ve Alan Bilgisi sınav sonuçlarının ÖSYM’nin resmi sitesindeki duyuruya göre, bugün adayların erişimine açıklanması bekleniyor..

T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile adaylar sınav sonuçlarını https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden öğrenebileceklerdir. Sınav sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. Sonuç bilgilerinde adayların testlere verdikleri doğru ve yanlış cevap sayıları ve KPSS  puanları yer alacaktır. İnternet sayfasında ilan edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir.

 

KPSS 2017 TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

KPSS 2017/1 tercihleri 27 Haziran tarihinde saat 10.00’da başlıyor. 3 Temmuz’da KPSS 2017/1 tercihleri sona eriyor. Devlet Personel Başkanlığınca, önce kurumlardan talep toplama işlemi yapılıyor. Yapılan çalışmaların ardından hazırlanan kılavuz ÖSYM’ye gönderiliyor. Ardından ise ÖSYM tarafından tercihlerin alınması süreci başlıyor. 2017 yılı içerisinde yapılan açıklamalara göre 3 yerleştirme işlemi yapılacak. İlk yerleştirme Temmuz ayında ikinci yerleştirme ise Kasım ayında yapılacak. 3. yerleştirme ise engelli vatandaşlara yönelik olarak Temmuz ayında yapılacak.

 

KPSS 2017 PUAN HESAPLAMA

KPSS sınavı testlerden oluşur ve bu testlerden aldığınız sonuçlarla değişik puan türlerindeki sonuçlarınız hesaplanır.

Testler:

Genel Kültür

Genel Yetenek

Eğitim Bilimleri

Öğretmenlik alan testleri

Türk Dili Edebiyatı

Sınıf Öğretmenliği

A Grubu alan testleri

Hukuk

İktisat

Her puan türü bu testlerden bazılarının sonuçlarına göre hesaplanır. Örneğin; P10 puan türü Genel Kültür, Genel Yetenek ve Eğitim Bilimleri test sonucuna göre hesaplanır. Eğer bu testlerden birine girmezseniz ilgili testten puan alamazsınız ve P10 puanınız hesaplanmaz.

P10 puanına ihtiyacı olan aday yukarıda bahsedilen 3 teste girer. Gelecek puanını etkileyecek 3 önemli şey vardır:

Testte yaptığı net (ham puan),teste giren herkesin yaptığı netlerin ortalaması,teste giren herkesin yaptığı netlerin standart sapması.Yani topluluktaki pozisyonunuza göre puan alırsınız, kaç net yaptığınız tek başına yeterli değildir.

2017 KPSS SONUÇ EKRANINA ULAŞMAK İÇİN LİNKİ TIKLA :

https://sonuc.osym.gov.tr

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir