Blog,  Genel

LYS ‘ye HAZIRLIKTA ETKİLİ SINAV TAKTİKLERİ

Deneme Sınavlarıyla Kendinizi Test Edin

Bir süredir LYS’ye hazırlanıyorsunuz. Yılların çabasını kısa sürelik bir sınavla almak zorunda kalacaksınız.

Birçoğumuz sınav esnasında yaşadığı birkaç hatanın kurbanı olur. Taktik hatalar yüzünden kapasitemizin belki de yüzde otuzluk bir kısmını kullanamayız. Çünkü sınav sırasındaki heyecan ve dikkat dağınıklığı, alışkanlığa dönüşmemiş taktiklerin kullanılmasına izin vermez. Herkes alışkanlıklarına göre davranmak zorunda kalır.

Bu yüzden LYS öncesi çözdüğümüz deneme sınavlarında bir dizi taktik inceliği uygulayarak, alışkanlığa dönüştürmeliyiz. Bu yazımızda sizlere sınav esnasında uygulayacağınız bir dizi incelikten bahsedeceğiz. Deneme sınavlarınızda bunları uygulayıp uygulayamadığınızı denetlemelisiniz.

 

 

 

 

Gevşe-Derin Solu:

LYS ’ye gireceğiniz saat yaklaştıkça heyecanınız ve gerginliğiniz artar. Sinir sisteminiz gerilir; beyninize giden oksijen azalır. Bu sarsıntıdan doğan dikkat dağınıklığını en aza indirmek için sınav boyunca beş dakikada bir kaslarınızı gevşetin.  Böylece beyninize kan akışı rahatlayacak, dikkat dağınıklığınız ve heyecanınız azalacaktır.

Zamanı Bölümle:

En büyük hatalardan biri dakika başı saate bakmak veya sınav başlayınca sorulara dalıp zaman akışını unutmaktır.LYS esnasında bu şekilde zaman kaybettiğinizi veya dikkatiniz iyice dağılıp yanlışlar yaptığınızı fark edemezsiniz.

Her oturumda sınav sürenizi ikiye bölün, ara sıra saatinizi kontrol edin ve 1 2 dakika kafanızı boşaltmak için kendinize vakit ayırın. Böylece zihinsel kontrolünü ele geçirdikten sonra yeniden çözümlemelere dönün.

 

Çeldiricileri algıla:

Sınav başladı. Bu aşamadaki ilk ve en büyük hata soruyu yanlış anlamaktan kaynaklanıyor. Birçok öğrenci konuyu ve cevabı bildiği halde, soruyu yanlış anladığı için yanlış şıkkı işaretlemektedir. Sorunun fiiline dikkat edin. ‘’Hangisidir/hangisi değildir? , büyüktür/küçüktür, doğrudur/yanlıştır.’’ gibi çeldirici ifadelerde amaç bilgiden çok dikkati ölçmektir. Sınavdan önceki denemelerinizde soru anlama egzersizleri yapın. Sınavda da soruda tam olarak ne istendiğine iki kere bakmalısınız. Doğru şıkları bulmakla yetinmeyin yanlış şıkları da fark edin.  Tüm şıkları okuyarak doğruyu işaretleyin.

Turlama yap:

En yaygın hata öğrencinin zor soruda takılması, bir dakikalık süre hakkı bulunan soruya farkında olmadan beş dakikadan fazla zaman harcamasıdır. Bu sebeple bilemediğiniz, kararsız kaldığınız sorularda çok fazla oyalanmadan diğer sorulara geçin. Daha sonra tekrardan bu sorulara dönerek cevaplayabilirsiniz.

Uygun testi öncele:

Sınava kural olarak en kolay bulduğunuz testten başlayabilirsiniz. Mesleki tercihe göre ağırlıklı derslerden de soruları çözmeye başlayabilirsiniz. Böylece hedeflediğiniz bölümle ilgili testlere öncelik vermiş olursunuz.

Dikkatini koru:

Sınav esnasında tüm dünyadan kopun. ‘’Kazanır mıyım, kaybeder miyim ‘’ düşüncelerinin sırası değil. Başkalarının konuşmalarından, ortamdaki ses ve gürültülerden hemen kopun. Özel hayatınızı, ilişkilerinizi ve işlerinizi LYS boyunca unutun.

Yeni Sisteme %100 Uyumlu Öğrencix LYS Denemeleri

Sınava az bir süre kala kendinize güveninizi asla yitirmeyin, yukarıda belirtmiş olduğumuz ince ayrıntıları çözdüğünüz deneme sınavlarında uygulayın.

Unutmayın sınav sisteminde yeni değişiklikler yapıldı ve seçtiğiniz deneme sınavlarının sisteme uyumlu olmasına dikkat edin. Yeni sisteme %100 uyumlu Öğrencix LYS Deneme sınavları ile kendinizi test etmeyi de unutmayın!

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir