Blog,  Genel

LYS HEDEFLERİNİZİ BELİRLEDİNİZ Mİ?

LYS’den Önce Hedeflerinizi Belirleyin !

LYS’ye bir aydan az bir zaman kaldı. Artık hedeflerimizi belirlemiş kendimize bir yol haritası çizmiş olmamız gerekiyor. Peki siz hedeflerinizi belirlediniz mi ?

Hayatta tutunmaya çalışan gençler olarak en büyük sorunlarımızdan biri neredeyse son ana kadar bir hedef belirleyemeden ilerlemeye çalışmamızdır. Bir yolda ilerleriz; okullar ve sınavlar aşama aşama birbirini izler. Ama bu süreçlerden geçerek nereye gideceğiz?

YGS üniversiteye attığımız ilk adımken LYS kuşkusuz ki en önemli aşama.  İnanıyoruz ki artık bu yaşta hedefin önemini çok iyi kavramış durumdasınız. Şöyle de diyebilirsiniz : ‘’ Hedefin önemini biliyoruz; ama tüm çabalarımıza rağmen kendimize en uygun hedefi bulamıyoruz; karar veremiyoruz. Ayrıca acaba koyduğumuz hedefleri tutturabilecek miyiz? LYS’de istediğimiz sıralamayı tutturabilecek miyiz?Unutmayalım başarı ne olursa olsun doğru girişimlerin ve ısrarla yol aramanın karşılığında elde edilir.Biz de LYS’ye girerken hedeflerimizi ve isteklerimizi belirlemiş olarak girmeliyiz. Bir hedefimiz varsa yeteneklerimiz bilenir; mücadeleciliğimiz, girişkenliğimiz gelişir. Boş zamanlarımızı, ilişki ve hayallerimizi hedeflerimizle ilgili konularla doldururuz.

Hayalin Hedefin Olsun

Önümüzde LYS gibi çok önemli bir sınav var. Bu sınavdaki hedefimiz sadece ezberlediklerimizi sınav kâğıdında uygulayarak iyi bir puan-sıralama elde etmekten ziyade belirlediğimiz hedef doğrultusunda başarı elde etmek olmalı. Örneğin yeteneklerimiz iç mimar olmaya yatkındır,hayalimizde budur fakat hiç bize uygun olmayan tıp fakültesine gidebilecek yüksek bir puan elde ederek bu bölümü tercih etmemiz çevremizde daha mantıklı görünür.  Bizim içinse o kadar mantıklı ve doğru bir karar olmayabilir. Çünkü seçtiğimiz meslek hayatımızın geri kalanında yapacağımız iş olacak. Bizi mutlu edecek, yeteneklerimize uygun bölümler seçmeliyiz. Bu da yine bizi hedef ve yeteneklerimizi belirleme aşamasına yönlendiriyor.

Hedef belirleme çabasını asla bırakmamalıyız. Çünkü hedefsizlik bizi kalabalığın akışına teslim eder ve hayatımız sıradanlaşır. Elbette LYS sonrasında meslekler ve tercihler üzerine bir değerlendirme yapacağız. Ama şimdiden şunu söyleyebiliriz: Asıl meslek hedefinizi tutturup tutturamayacağınız endişesini bırakın. Hedef aramaya başlayın ve belirlediğiniz mesleği tutturamazsanız bile, hayatın bir şekilde ihtiyacınızı telafi edeceğinden emin olun.

Siz dünyada yaratılmış en önemli varlıksınız. Muhteşem bir beyniniz var. Başarının yüzde doksan dokuzu çalışmanın ürünüyse, kalbinizdeki çalışma azmine güvenin. Vazgeçmeyenler elinde sonunda kendilerini hayallerinin dünyasında bulurlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir